פוליפ על מיתר הקול

פוליפ על מיתר הקול הוא במרבית המקרים  נגע שפיר חד צדדי הצומח מתוך הרקמה הרירית.

מהם התסמינים לפוליפ על המיתר?

צרידות, חיספוס, שינוי באיכות הקול, מאמץ רב להפיק קול,עייפות קולית,עודפי ליחה,

תחושה של גוש בגרון ,הם התסמינים העיקריים לפוליפ. .

הסיבות העיקריות  להווצרות פוליפ (שאינו ממאיר)

פוליפ עלול להיווצר כתוצאה מפגיעה שנוצרה בכלי דם וכתוצאה מטראומה פתאומית מפעילות קולית מאומצת כגון צעקה חזקה, דיבור רם לאורך זמן , לעיתים מהיר מדי ,שיעול חזק, הקאה, התעטשות חזקה וכד' . כלומר עומס קולי בד"כ פתאומי היא התופעה השכיחה ליצירת פוליפ על מיתר הקול.

שירה בטכניקות קול לא נכונות (או אם נדייק לא בריאות , כאלו שיוצרות לחץ שהמיתרים לא מוכנים אליו) או דיבור מאומץ לפני קהל ללא חימום הקול, ללא מנוחה מספקת , ללא שתיה מספקת ועוד. עד שנוצרת חבלה  למיתרים. ריפלוקס ותרופות מסוימות היוצרות יובש עלולים להעצים את הבעיה.

כיצד מאבחנים פוליפ בגרון?

כדי לזהות פוליפ נדרש לעבור בדיקה אנדוסקופית ע"י רופא האף אוזן וגרון.

בדיקה שמתבצעת ע"י החדרה של סיב אופטי (עם מצלמה) דרך האף או דרך הפה.

כמובן שיש צורך באבחנה מדויקת כדי לשלול מצבים ממאירים .

הטיפול בפוליפ (שפיר)

בעבר היה נהוג להציע למטופל ניתוח  מאחר ופוליפ בהשוואה ליבלות התרפא לאט יותר אם בכלל. לשמחתנו אנו עדים כיום ב TMRG לתוצאות מופלאות של ריפוי ושיקום הקול בעזרת ערכת TPV . הדרך האופטימלית היא תרגול רוטיני באמצעות הערכה לשחרור כל השרירים בבית הקול הגמשה שלהם וחיזוקם בשילוב המוצרים הטבעיים שתומכים בהפקת הקול ומחטאים את האזור.

השאיפות בצורה המיוחדת דרך האביזר (בשונה לכל צורת אינהלציה שיגרתית) יגרמו לשחרור אקטיבי ואפקטיבי(ע"י אינהלציה אקטיבית)  של כל השרירים בבית הקול. דבר שמאוד משמעותי להצלחת התהליך.

הערה:

קיימים שרירים עבים וגדולים הנקראים מיתרים מדומים המצויים ממש על מיתרי הקול.

לשרירים אלו תפקיד מאוד חשוב בהשרדות שלנו. הם אמורים ללחוץ בחוזקה על המיתרים

האמיתיים כשאנחנו אוכלים ושותים כדי למנוע כניסה של מזון ושתיה למערכת הנשימה.

בכל מצב אחר וכמובן בהפקת קול הם אמורים להיות רפויים ולא להעמיס על מיתרי הקול כדי לא לפגוע בהם.

בטכניקות שירה ודיבור לא נכונות או בזמן צרידות וקושי בהפקת קול הם מכווצים ולוחצים על המיתרים. (זאת אחת הסיבות שנשמע קול לחוץ)

כשקיימת צרידות (וכחלק מהגנה על המיתרים) חשוב לשחרר אותם כדי שלא יוסיפו עומס ולא יגרמו לנזק מיותר. השחרור מתבצע ע"י האינהלציה האקטיבית דרך האביזר TPV שמאפשר  תהליך שיקום בטוח ויעיל . יחד עם התרגול דרך האביזר והשימוש במוצרים הטבעיים ניתן לשקם את הקול ולחזור לפעילות תקינה בזמן סביר.

בהצלחה

טליה