יבלות על מיתרי הקול

מהן? כיצד נוצרות? וכיצד נטפל בבעיה!

מהן יבלות:

יבלות על מיתרי הקול הן תופעה שכיחה הקיימת בקרב אנשים רבים שקולם עיסוקם. מעין פציעת עבודה או כפי שהרפואה מכנה ומגדירה: 'מחלת מקצוע'.

היבלות הן מעין בליטות , בד"כ סימטריות ונוצרות בזוגות בשולי מיתרי הקול. בכל מיתר, כשהן מתיצבות בד"כ אחת מול השניה. היבלות שכיחות יותר אצל ילדים ונשים מאשר אצל גברים מאחר ואלו מדברים בקול יותר גבוה. מה שיוצר כיווץ ומתיחה רבים יותר של המיתר.

סיבת היווצרותן:

יבלות על המיתרים מופיעות בד"כ משימוש יתר, שימוש מאומץ או משימוש לא נכון בהפקת הקול.

יחד עם זה לעיתים נגרם עומס יתר כתוצאה מגורמים נוספים המכבידים על הפקת הקול כגון חומציות יתר, ליחות או חזרה לעבודה בטרם עת לאחר התקררות כשהקול עדיין לא חזר לעצמו במלואו.

למרבה הפלא נגלה מקרים של יבלות גם אצל בעלי טכניקות קוליות נכונות. (זמרים שלומדים ולמדו פיתוח קול או מורים שעברו הדרכה אצל קלינאי תקשורת) כשהסיבה המובהקת היא עומס קולי בשילוב עם חולשה גופנית כלשהי.  מורות או גננות נפגשות לעיתים עם התופעה לאחר לידה.

מהם התסמינים של היבלות?

ניתן לשמוע צרידות בקול, חיספוס,שבירה, חוסר שליטה על מנעד הצלילים, תחושה של אי נוחות, קושי ומוגבלות בזמן הפקת הקול. תשישות. כאב.

איכות הקול נפגמת  והקול עשוי להפוך לנשיפתי (תולדה של בריחת אוויר)

התחושה עלולה ליצור תסכול ולעיתים אף דכאון וחוסר רצון לתקשר.

מניעה

כדי להימנע מיבלות יש לשמור על שימוש בריא.

להימנע מצעקות או מדיבור ממושך ברצף ללא מנוחה.

להיות קשוב לגוף. אם חשים עייפות קולית או תחושה לא אופטימלית עם הקול חשוב לנוח. לא ללחוץ. להרפות. לשחרר ולהפחית מעוצמת הקול. בנוסף לפעול בצורה אקטיבית להגנה על המיתרים ע"י: שטיפות הפה עם מי מלח. גרגור חומץ. או שימוש עם מוצרי TMRG המיועדים להגנה ולתמיכה בהפקת הקול.

פתרונות:

בעבר היו נוהגים לנתח ולהסיר את היבלות , דבר שהיה עלול ליצור נזק ולפגוע בשכבות של המיתרים. ידוע שגם במקרים בהם הניתוח מצליח חשוב שיהיה שינוי מהותי בהפקת הקול אחרת היבלות עלולות לחזור.

טיפול:

ההמלצה הטובה ביותר לפתרון יסודי/ טיפול 'שורש' ליבלות במיתרים היא טיפול עם ערכתTPV תהליך שיש בו פעולה של שאיפה המרפה את המיתרים המדומים ואת המיתרים האמיתיים ומספקת להם לחות וחיטוי. ונשיפה למתיחה כיווץ ושחרור  המיתרים.

השימוש בערכת TPV  הוא חדשני וכיום נחשב כטיפול מתקדם ומקיף לסובלים  מיבלות.

היתרונות הם רבים כגון זמינות, קלות, נוחות, תחושה נעימה הרפית המיתרים הרגעה כללית, חיזוק שרירי מערכת הנשימה ועוד מה שחשוב יותר מהכל שכשמתרגלים לפי ההוראות הטיפול מאוד עדין ומשחרר ואינו יכול להזיק.

ניתן לתרגל עם הערכה באופן עצמאי או בליווי איש מקצוע,מורה לפיתוח קול או קלינאי קשורת שיפקח ויוסיף תרגילים משלו לעבודה עם האביזר.  להאצת התהליך כדאי להפחית מהמאמץ הקולי למשך השבועיים הראשונים של הטיפול. לצד התרגול בערכה.

טיפ חשוב:

עבודה עם אטמי אוזניים:  כדי להעלות את המודעות לדיבור עדין רך שאינו לוחץ

יש לאטום את האוזניים להקשיב לעצמנו מבפנים ולהפחית מעוצמת הדיבור ככל הניתן (וכל המרבה הרי זה משובח. עוצמת הקול עדינה ועדיין איננה לחישה)

טליה TMRG