גודש בסינוסים:

חללי האף והסינוסים הם חלק מחללי התהודה המצויים בראש. יש להם פעולה חשובה בהגברת עוצמת הקול ושיפור איכותו. קונכיות האף כשמן הן בנויות כקונכיה והן מייצרות ריר.

המבנה הייחודי של קונכיות האף תורם בלחץ המופעל על האוויר ודחיפתו. מה שגורם לפעולת הנשימה להיות קלה יותר. האוויר העובר מהאף מסונן ומחומם למידה עם רמת לחות המתאימה לריאות.   כשיש גודש בסינוסים נחוש שהאוויר לא זורם בחופשיות. נרגיש מחסור באוויר. מה שיגרום בפועל שיחסר לנו חמצן, נהיה עצבנים יותר, נסבול מעייפיות נהיה פחות מרוכזים ועוד (יש מקרים שהדבר משפיע על יכולת ראיה, כאבי ראש מחזור דם מערכת עצבים ועוד). חסור באוויר עלול להשפיע על עייפות  כללית ועייפות קולית מאחר ואוויר לא זורם בצורתו הטבעית. במהלך הדיבור או כששרים אנו עלולים למצוא את עצמנו ללא כמות מספקת של אוויר לסיים את המשפט. בגלל הגודש תתכן תחושת יובש בגרון ובמקרים אחרים צרידות ואפילו נגעים בעקבות העומס והקושי בהפעלת המיתרים (כתוצאה מהיובש ומהליחות המופרשות מהסינוסים).

לעומת זאת אם חללי האף הסינוסים ומערכת הנשימה יהיו נקיים משאריות ליחות שנתקעו, מעברי האוויר יהיו מהירים יותר והפקת הצלילים תתבצע בקלות וביעילות ניכרת.הצליל יהדהד היטב השליטה בו תהיה טובה בהרבה ומשך ההתאוששות שלו מהעומס יתקצר.

מאחר ורובנו הגדול חי בסביבת חיים בה זיהום האוויר רב אנו חשופים לרעלים רבים הנכנסים לגופנו אם נרצה או לא דרך מערכת הנשימה.

מה לעשות:

הטיפול שנמליץ לניקוי הסינוסים לבעיה של גודש  הוא שטיפת סינוסים עם משפך 'נטי' ושימוש בערכת ה TPV  הכולל אינהלציה וחיטוי מערכת הנשימה. בנוסף נמליץ על שימוש תכוף בתרסיס מס 5.

המטרה:

לשטוף, את מצבורי הליחות, הווירוסים  החיידקים פטריות וכל זיהום המצוי בסינוסים, כמו כן הפעולה עשויה להפחית את הנפיחות של הריריות ולעודד את התחדשותן

 

כיצד משתמשים במשפך הסינוסים:

ממלאים את המיכל במים חמימים (36 מעלות כחום הגוף) מוסיפים רבע כפית מלח (ללא יוד) למיכל ניתן גם לטפטף  1 טיפה תמצית TMRG-6 על המלח את המלח הספוג בתמצית מכניסים למיכל. אוטמים את פתח המיכל ומנערים קלות לערבוב התמיסה עם המים

יש להתאים ולהצמיד את פתח המשפך לפתח הנחיר, להרכין את הראש הצידה וקדימה קלות מעל לכיור ולאפשר למים לזרום לתוך הנחיר ולצאת מהנחיר השני- פעולה זו מבוצעת כאשר הפה פתוח לרווחה כל הזמן ואנו נושמים דרכו במהלך הפעולה.

חוזרים על אותה הפעולה בנחיר השני מדי פעם  עושים הפסקה  ומקנחים  את האף, כדי לעזור בפעולת הניקוי.

עם סיום הפעולה יש לוודא שלא נשארו מים בנחיריים. מומלץ לבצע שטיפות מידי יום ביומו במשך כמה שבועות. לאחר השיפור במצב רצוי להמשיך ולבצע שטיפות לפחות אחת לשבוע, לצורך מניעה, וכן כדי להשיג הפקת קול משוחררת וצלולה.

הערה: בתחילת הניקוי עלולים להופיע תסמינים כמו צריבה קלה או התעטשות. מאחר וריריות האף עוד אינן מורגלות לכך. תחושות אלו עוברות אחר מספר דקות  ואחרי מספר ניקיונות בזמן התקררות, שפעת וכו', מומלץ לבצע כ- 4-5 פעמים ביום. בנוסף למלח מומלץ להוסיף טיפה של השמנים מס' 6.

השימוש בערכת ה TPV –

תהליך האינהלציה מתרחש מהפה. אדים חמים חודרים מהפה ועוברים למערכת הנשימה. לחללי הסינוסים לקנה הנשימה ולריאות. הפעולה המשולבת עם השמנים תומכת בחיטוי עודפי הליחות וסילוק רעלים מהמערכת. כשסובלים מגודש בסינוסים מומלץ לבצע את האינהלציה לפחות 3 פעמים ביום למשך 10 דק בכל פעם. להשלמת התהליך ניתן להשתמש עם תרסיס מס' 5 לאורך היום.

לסיום

מלבד היתרונות הרבים והברורים בהפקת קול קלה ואיכותית שנרוויח עם היישום של הטכניקות והמוצרים הנ"ל פעולות הללו עשויות להועיל למקרי רבים אחרים לסובלים מדלקות (אף אוזן וגרון) חוזרות, ניקוי שאריות ליחות וחומציות  מהגרון סינוסיטיס, נזלת אחורית, אסתמה ברונכיטיס ואפילו בעיות ריכוז (שעשויות להיות מושפעות אף הן ממעבר אוויר וכמות חמצן שחודרת לגוף).

 

בריאות והצלחה,

טליה