בצקת במיתרי הקול:

בצקת היא הצטברות של נוזלים היוצרת נפיחות במיתרי הקול (מתחת לאפיתל הרקמה החיצונית של המיתר)

הסיבות השכיחות לבצקת על המיתרים:

מיתרי הקול של בעלי מקצוע קולי (מורים גננות זמרים חזנים נואמים ועוד) שחשופים לעומס מתמשך של הקול כגון דיבור או שירה במשך שעות ברצף או שנדרש מהם להרים את עוצמת קולם יהיו מועדים לבצקות על המיתרים במקרים הבאים:

  • כשחוזרים לעבודתם לאחר דלקת גרון.
  • כתגובה לזיהום בגרון.
  • כתוצאה מעישון מתמשך שבעצמו גורם לבצקת ועיבוי המיתרים.
  • כתגובה לריפלוקס (חומציות שעולה מהוושט לגרון) שעלול לצרוב את המיתרים ולגרום לבצקת במיתרים ו/או במיתרים המדומים או באזורים נוספים בבית הקול.

גורמים נוספים לבצקת על המיתרים:

שינויים הורמונליים, אלרגיות כתגובה לתרופות או חומרים אחרים.טראומה לאחר פגיעה במיתרים כולל ניתוח. הפקת קול פתאומית מאומצת וחזקה כגון שיעול חזק או צעקה ועוד.

מהם התסמינים לבצקת

הבצקת תגרום לגובה צליל נמוך מהרגיל. גוון בס. (בשיחות טלפוניות עם נשים יקשה לזהות אם מדובר בגבר או באישה). קושי בעליה לגבהים (לזמרים וחזנים) , קושי בהפקת הקול. חספוס, שבירה,חריקה בקול. לעיתים כאב, עייפות קולית. בעיות בנשימה (המיתרים מתנפחים וחוסמים מעבר מלא של האוויר למערכת הנשימה) התנשפות ועוד.

אזהרה :

במידה ומדובר במצב קיצוני של בצקת שמפריע לנשימה חובה להיוועץ ברופא אף אוזן וגרון  .

במקרים חריגים במיוחד נדרש מהלך כירורגי לאפשר כניסה של אוויר..

קונפליקט הבצקת:

שתיקה איננה פתרון נכון לבצקת. מאחר וקיימת נפיחות ותקיעות במחזור הדם באזור

נדרש להניע את המיתרים כדי להניע את הנוזלים.לכן שתיקה איננה פתרון הולם.

מצד שני אם נמשיך כהרגלנו לשיר ולדבר בעוצמות גבוהות ובמנעד רחב (טווח צלילים גדול)

הבצקת לא תעבור מאחר ואנחנו נלחץ על המיתרים ועל האזור הפגוע והנפוח, מה שיגרום לה רק להחמיר. מעין מעגל קסמים מרושע שלא נפתר. לא ככה ולא ככה!!!

וזאת גם התחושה של רבים מהסובלים מבצקת. תקיעות. אין שינוי. הזמן עובר והבצקת נשארת. מתסכל!!

הפתרון:

תנועה עדינה של המיתרים נכונה הרבה יותר משתיקה מוחלטת.(לדוגמא גרגור מים בצלילים עולם ויורדים) וכמו בכל פתולוגיה אחרת על המיתרים מומלץ לשמור על הקול ולהפחית מהמאמץ השגרתי  למשך שבוע/שבועיים אם מתאפשר. כלומר להשתדל להוריד מהעומס הרגיל.

והחשוב מכל לתרגל!!!!

תרגול עדין וקצר של עד דקה שחוזר על עצמו מספר פעמים ביום (ובמצב הזה כל המרבה במספר החזרות הרי זה משובח).  במהלך התרגול זרימת הדם והחמצן לגרון תשתפר והגמישות למיתרים תחזור בהדרגה.

הטיפול המושלם לבצקת הוא עם ערכת TPV . באימון נקפיד על אימון שגרתי קצר ונעים לגרון ולמיתרים. בתרגול הפשוט עם הערכה טווח התנועה של המיתרים יגדל בהדרגה ויתרחב. המפגש ביניהם יתבצע בזריזות ובקלילות במינימום מאמץ כך שהבצקת לא תחמיר ותשתפר משמעותית מהתנועתיות.

התנגדות המים באביזר מספקת תמיכה בהפקת הקול והיא הדרך הבטוחה והקצרה לאימון יעיל ולתוצאות מקסימליות.

אז הסוף לתסכול מגיע.

יש פתרונות.

טליה  TMRG