יש הטוענים שמתח הוא מקור הרע מספר אחת בבריאותנו הקולית והגופנית ומקשה על שיפור ביצועים קוליים. המתח הנפשי וההתכווצות של השרירים בפועל הופכים להיות חלק מדרך החיים שלנו. אפשר לומר שנטבעים בנו. המתח מגביל את הגמישות והחופש של פעולת המיתרים  ומתקבלת נוקשות כרונית. המיתרים בגרוננו נשלטים ע”י 6 שרירים ששונים אחד מהשני במידת המתחיחה באורכם בתנועתם ובתפקודם. כל אחד פועל בדרך ייחודית לו. הפקת קול בריאה מבוססת על רמת התיאום בין השרירים השונים. שלא נשכח שלמיתרי הקול יש תפקיד חשוב אף יותר מהפקת קול והוא הגנה על הריאות. הם נצמדים ונסגרים וכך מונעים חדירה של מזון ונוזלים למערכת הנשימה .

יש סיבות רבות ושונות לצרידות ולבעיות קול. מה שאפשר להסכים שכמעט ברוב המקרים  מתח וכיווץ יתר של השרירים בבית הקול יעצים את הקושי בהפקה של הצליל. ולהיפך. גם במקרים של מיתר משותק, אם נגמיש ונשחרר את המיתר השני, הבריא, נגיע לעיתים קרובות להשגים טובים יותר בהפקת קול.

 מה לעשות:

אם נלמד את עצמנו להרפות, לשחרר,להאט, לנוח, לעצור ושימו לב, גם אם נשיר!!! נשפר את תפקודנו…אלו הן פעולות שקשורות להפעלה של מערכת העצבים הפאראסימפתטית שאחראית על הפחתת רמות המתח שלנו.  עצב הואגוס הוא העצב המרכזי והארוך במערכת זו. כשהוא יעבור גירוי נשיג ונרגיש שלווה (מאחר והוא מעודד הפרשת אוקסיטוצין. הורמון שהטענה היא שהוא מפחית תחושת פחד ולעומת זאת מגביר את תחושת הביטחון).העצב יוצא מהמוח וממשיך את מסלולו בפנים,  בבית הבליעה, בשרירים שאחראים על ההגייה הבליעה, החיך הרך שרירים בבית הקול (העצב נותן את ההוראה להפקת קול) ,עובר דרך קנה הנשימה, מתפצל לברונכיות (אחראי על כיווצם) , סרעפת, קיבה.

מבנה הפההואגוס הוא שנותן את הפקודה לנשימה איטית והאטת קצב הלב.(בנוסף לתפקידים נוספים)

 תרגול-השאיפה מעלה את לחץ הדם ואת קצב הלב והנשיפה מרפה ומשחררת. לכן המגמה היא להאריך את משך הנשיפה ועצירת/החזקת האוויר לעומת השאיפה.

יש לתרגל לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע למשך 5-15 דקות.

התרגול לקוח מתחום היוגה:

בשבוע ראשון: שאיפה למשך 4 שניות ונשיפה למשך 8 שניות.

שבוע שני: שאיפה למשך 4 שניות, עצירת אוויר (כשהראות מלאות) למשך 4 שניות ונשיפה למשך 8 שניות.

שבוע שלישי :שאיפה למשך 4 שניות, עצירת אוויר (כשהראות מלאות) למשך 4 שניות , נשיפה למשך 8 שניות והחזקת האוויר (כשהראות מרוקנות) למשך 4 שניות.

שבוע רביעי: שאיפה למשך 4 שניות, עצירת אוויר (כשהראות מלאות) למשך  8שניות , נשיפה למשך 8 שניות והחזקת האוויר (כשהראות מרוקנות) למשך 4 שניות

שבוע חמישי: שאיפה למשך 4 שניות, עצירת אוויר (כשהראות מלאות) למשך 8 שניות , נשיפה למשך 8 שניות והחזקת האוויר (כשהראות מרוקנות) למשך 8 שניות

בזמן התרגול כדאי לזכור:

שאיפה דרך הנחיריים.

נשיפה דרך הפה על האות ה .

לשחרר את שרירי הפנים לסתות צוואר וכתפיים במהלך התרגול ובכלל.

בתרגול ארוך למשך זמן ממושך כדאי להתאמן על קיבה ריקה.

לעבוד בצורה מדורגת.

 ואם אתם צריכים קצת עזרה בהפחתת המתח לפני הופעה או סתם כך, תנסו גם את תמצית צחוקול שלנו.

שבוע טוב

טליה