דרך פשוטה לשיפור בריאות הקול! - TMRG

דרך פשוטה לשיפור בריאות הקול!

גם למי שאינו זמר/ת המאמר מיועד עבורו   בריאות הקול

האם גם אתם מנסים הכל כדי לשמור על קולכם צלול למרות העומס עליו?

ואולי אתם לא באמת יודעים איזה טיפ יעיל עבורכם..מה 'יעבוד' הכי טוב וכו…

אני רוצה לתת לכם טיפ חשוב לשיפור בריאות הקול שקודם כל יתרמו בהבנת הנושא של שחרור העומס והשרירים וימקדו אתכם במטרה .

 

מורים העובדים עם קולם יומיום באינטנסיביות רבה וזמרים שמופיעים ערב ערב לא תמיד מודעים לבעיה של שחיקת הקול ובוודאי שלא תמיד לחשיבות ההגנה עליו אלא אם קולם בוגד בהם ומשבית אותם.

 

אז מה הבעיה והאם יש בעיה?

יתכן שאתם נמנים עם אלו שנדרשים על הבוקר לדבר בעוצמות קול גבוהות אחרת לא ישמעו אותם, או לדבר שעות רצופות או שאתם אתם מדברים ביום ושרים בערב וזקוקים להיות בשיא האנרגיות ובאיכויות מהטובות שלכם בכל עת.

אז כן, זה לא תמיד קל. ולא תמיד פשוט. למרות ההמלצות הרבות. אנו לא חיים בתוך בועה. ולכן אנחנו חייבים להיות קשובים לעצמנו  לקול שלנו וגם בריאות הקול שלנו חשובה לנו בכדי למנוע בעיות מתמשכות בזמנים של עומס וכדי להיות באיכות קולית טובה. אם לא נקשיב לא נוכל לשנות בזמן הנכון ולהקפיד על מנוחה קולית ועל טיפול. רגע לפני שנהיה מאוחר..(וזאת הפואנטה. רגע לפני).

 

שמעתי אינסוף פעמים שאנשים אומרים "זה הקול שלי..חלק ממני. שנים אני ככה"….כשקולם נשמע עייף מחוספס או  צרוד.

 

אז מה אפשר לעשות:

"לשיר זה כמו להיות ירדן

אתה מתחיל למעלה בצפון…"

 

כמילותיה של נעמי שמר ז"ל גם המנעד (מן ועד) הקולי שלנו מתחיל או נגמר למעלה, בצלילים הגבוהים ויורד למטה לצלילים הנמוכים.

אם נשיר ברכות , בעדינות בעוצמות נמוכות נשחרר את השרירים בבית הקול,  נגמיש את המיתרים, נמתח ונכווץ אותם כשאנו עולים 'צפונה' ונרפה אותם כשמדרימים.

מי ששר בקביעות ישמור על מיתרי קולו טוב יותר. וברור שלא צריך להיות זמר כדי לשיר כל יום לפחות שיר אחד ועל אחת כמה וכמה זמרים שמטרתם לשחרר את הקול. (זמר או חזן שרים במלוא גרונם. פעולת השחרור מתבצעת בשירה חלשה ורכה)

 

מיתרי הקול שלנו הם שתי רצועות סחוסיות הנמתחות ומתרפות כרצועת גומי ומצויות בגרון.

קצת תיאוריה: בגובה המיתרים הופכים לארוכים דקים ומכווצים ומהירות הרטיטה שלהם מתגברת.ובנמוכים להפך. קצרים עבים ורפים יותר. והרטט נמוך יותר.

בתרגול המומלץ ההדהוד בגובה יורגש יותר בחלק העליון של הפנים (מצח/ אף/ בין העיניים) ובנמוכים בתהודות הנמוכות, בבית החזה (מלפנים ומאחור).

התחושה תהיה כשל יניקה תוך שחרור הלסת. מאחר והפקת הקול מאוד עדינה והאויר לא מתפרץ בחוזקה החוצה, נמליץ כשמזדמן, לשיר בנוסף גם לתוך קשיות (ההמלצה הכמעט קבועה שלנו.) כדי לשמור על הקול 'קטן' מה שיבטיח הפקת צלילים קלילה ולא חזקה. כי מטרתנו היא שחרור!!!

ניתן להשתמש גם באטב האף שמוסיף רובד נוסף לעבודה ומדגיש עוד אזור תהודה (אף).

 

בשירה עדינה ורכה המיתרים רוטטים אחד כנגד השני בעדינות. הם לא נדחסים בחוזקה זה כלפי זה  ורק השכבות החיצוניות שלהם רוטטות. מה שמתקבל הוא מעין עיסוי והגמשה למיתרים. (כי בצלילים הגבוהים הם נמתחים והופכים דקים ובנמוכם הם מתעבים ומשתחררים).

לכן לשיר בעדינות חשוב ומועיל כפעולה לשיקום הקול וחיוני לבריאות הקול. (כמו שספורטאי מותח את שריריו לפני ואחרי המאמצים הגופניים שלו)

 

בנוסף, לשיר זו אחת מהצורות הידועות כגורמות להתעלות הרוח

 

תתענגו על השירה ותוך כדי אמנו את קולכם ושחררו אותו.

 

אני ממליצה להוסיף לתרגול את  מוצרי TMRG. יש בהם כדי להעצים את התוצאות, לטפל בבעיה, לשמור מפני בעיה עתידית ולשפר איכויות.

 

לסיכום: אם בריאות הקול חשובה לכם, כדאי לנצל את הפעולה הפשוטה של לשיר לעצמנו שיר בנוחות ברוגע ובנעימות. פעולה שתיטיב עם הגוף והנפש וכבדרך אגב תעסה את מיתרי הקול שלנו.

 

שבוע טוב

טליה

TMRG

 

 

 

זקוקים לייעוץ מקצועי? מלאו פרטים ונחזור אליכם עם התאמה מושלמת של מוצר
    היה מעניין? שתפו עם חברים

    צרו איתנו קשר

      קטגוריות מוצרים