מחקרים רבים בנושא של מחלות ובעיות תפקודיות של הקול, מגלים שרוב הבעיות
מתחילות או נגרמות כתוצאה מחוסר הסתגלות של המיתרים ללחץ שמופעל עליהם.

ניתן להגדיר זאת  כסינדרום ההסתגלות, שהוא אוסף תסמינים שמתבטאים בצרידות וחוסר נוחות קולית, הנובעים מלחץ לא מטופל על המיתרים.

כשאנו נתקלים בלחץ גדול אנחנו נדרשים להגביר ‘כוח התנגדות’ כנגד אותו לחץ.
הבעיה ממשיכה ומחריפה בהרבה מהמקרים כשהדבר חוזר על עצמו ממש כמו אפקט כדור השלג, שמתחיל במימדים קטנים והולך ומתרחב למימדים גדולים כל עוד ממשיך להתגלגל.  
כדי לפתור בעיות צרידות ועייפות קולית או להמנע מהן, נדרש לפתח הסתגלות!! ולשמור על אנרגיית ההסתגלות למצבים משתנים.
עמידות המיתרים ושרירים נוספים בבית הקול ללחץ שהוא:מתמשך או פתאומי, משתנה מעת לעת או קבוע,  או קיצוני בעוצמתו.
כדי שנימנע מקריסה של המיתרים שתהפוך לבעיה אקוטית רצינית או לבעיה כרונית מתמשכת, הסוד הוא לפתח יכולת הסתגלות טובה למאמצים, במטרה  להתמודד עם אותם לחצים על המיתרים ועל שרירים נוספים במערכת הקול.
כאשר הלחץ משתנה עקב: שימוש ממושך עם הקול (עומס שעות עבודה), מאמץ חריג שנתקלנו בו, חוסר מנוחה, צעקה, שיעול, חיידק, יבלת (או כל נגע אחר) ליחות, בצקת, סביבה רועשת, מתח ועוד.
.
תהליך התשה של המיתרים נכנס לפעולה. וככל שנמשיך ללא תמיכה נוספת או שינוי משמעותי נחמיר את הבעיה.
נתון נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא ש יכולת ההסתגלות שלנו הולכת ופוחתת ככל שהחשיפה ללחץ מתגברת ומתמשכת ..
כשהבעיה קטנה מנגנון ההסתגלות משתלט עליה ע”י וויסות הורמונלי. מבחינה פיזיולוגית: חיזוק בלוטת האדרנלין וייצור מוגבר של נוראדרנלין וקורטיזול.
בשלב הראשון ההתמודדות לרוב היא  טובה.
בשלבים המתקדמים  אנחנו כבר מתישים את המערכת ומדלדלים את מחסני אותה אנרגיית ההסתגלות שבאמתחתנו
וכך המצב הופך לבעייתי יותר ויותר.
אחת המטרות שלנו בטיפול במיתרי הקול היא לתת יציבות ותמיכה לגרון ולספק תנאים נוחים להגברת  כושר ההסתגלות לתנאים משתנים .
ע”י השימוש באחת מהתמציות מהסדרה הקלאסית מס  ,2 ,3 נעודד איזון ועמידות ללחצים מתמשכים או משתנים. התמציות הספציפיות האלו מעלות את ‘סף הרגישות’ של הגרון ע”י תמיכה פיזיולוגית  במנגנוני ההסתגלות. (חלק מהצמחים בפורמולות נקראים אדפטוגנים  מהמילה adapt. להסתגל. מה שמעלה ומאריך את יכולת ההתנגדות של המיתרים ללחץ). 
נמליץ להשתמש בהם לפי הצורך כדי לחזק את מנגנון ההסתגלות כדי לא לבזבז את אנרגיות הריפוי שעומדות לפנינו.
מלבד החיזוק שהשימוש בתמצית תעודד התמציות יזרזו ניקוי ליחות שעלולות לשחוק את כושר ההסתגלות, להזרמת דם לאזור הגרון והמיתרים כדי לעודד תנועה קלה , הזרמת חמצן וניקוז פסולת וכמובן שיתרמו לשיקום המיתרים עצמם והעור שעוטף אותם.

פעולות אלו יתרמו למניעת ההתשה  ויגבירו את כוח ההסתגלות של המיתרים לעבודה נמרצת, מאומצת וללחצים משתנים. הגרון יגיב מהר ויחזור לעצמו בזריזות מקסימלית.
.
בנוסף אנו ממליצים על תרגול מאוד עדין של המיתרים עם מתאם TMRG ארוך או בעזרת בקבוק  TPV התרגול חשוב כדי לשמור על גמישות המיתרים.

לסיכום, חשוב שנמנע מהתשה סדרתית של המיתרים בכך שלא נגיע ‘עד הקצה’ . שנתמוך בגרון בעת הצורך ונגן עליו מהתפתחות נגעים (כמו בצקת , יבלות, פוליפ) ו/או וקריסה של מערכת השרירים המצויים בו.
בכל איתות שנקבל, עדיף שנקדים תרופה למכה ונתמוך  בתהליך ההסתגלות והריפוי
זמרים , מורים, ואנשים רבים שעובדים עם קולם בצורה מאומצת יכולים להעיד על הבטחון השלווה והשליטה בבריאות הקול מאז השימוש בתמציות הקלאסיות למניעת ‘מלחמת ההתשה’.
טליה 03-7363065
TMRG מומחים לקול
.